Môže poučená osoba §20 nahodiť istič?
- Poučená osoba §20
V zmysle § 20, ods. 1 vyhl. č. 508/2009 Z. z. je
"Poučená osoba je fyzická osoba bez elektrotechnického vzdelania, ktorá môže obsluhovať technické zariadenie elektrické alebo vykonávať na ňom prácu v súlade s bezpečnostnotechnickými požiadavkami, ak bola v rozsahu vykonávanej činnosti preukázateľne oboznámená o činnosti na tomto technickom zariadení elektrickom a o postupe pri zabezpečovaní prvej pomoci pri úraze elektrickým prúdom."
Po dôslednom preštudovaní vyhl. č. 508/2009 Z.z., následne i STN 34 3108 a konzultácii s Inšpektorátom práce v Nitre je odpoveď nasledovná:
STN 34 3108 definuje:
Poučená osoba (§20) môže sama obsluhovať elektrické zariadenie malého a nízkeho napätia (mn a NN) ktoré sú vyhotovené tak, že pri ich obsluhe nemôžu prísť do styku s nekrytými živými časťami elektrického zariadenia pod napätím.
Výsledok naštudovaných a odkomunikovaných informácií z predpisov a STN je:
Poučená osoba môže nahodiť istič v ističovej skrini, ktorá je vyhotovená v zmysle STN tak, aby mala všetky zakryté živé častí ochranným krytom. Zároveň musí byť táto osoba poučená o presnom postupe vykonávanej činnosti, pričom sa odporúča mať tento postup spracovaný v internej smernici alebo inštruktáži a musí byť v zmysle vyhl. č. 508/2009 Z.z. poučená o spôsobe poskytovania prvej pomoci pri zásahu elektrickým prúdom.
Pri tvorbe internej smernice alebo inštruktáži je potrebné presne zadefinovať kedy má ako poučená osoba postupovať, nakoľko vyhodenie ističa je vlastne vypnutie ochranného prvku (ističa). Toto vyhodenie mohlo byť spôsobené v dôsledku poruchy, ktorú poučená osoba (§20) nemusí vedieť dostatočne odborne zhodnotiť a odhaliť a preto je potrebné to v smernici alebo inštruktáži presne popísať.
V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás neváhajte kontaktovať telefonicky alebo e-mailom a radi Vám pomôžeme.
S nami sa môžete spoľahnúť na vysoko profesionálny prístup a komplexne najideálnejšie riešenia vo všetkých oblastiach BOZP, OPP, PZS, školeniach, atď.